افتتاح شش مدرسه «ایران من» در شهرستان چابهار

مدارس ایران من در شش روستای اسلام‌آباد، شوشگیم، ششکیدر، زهک و بادکوب افتتاح شدند

Img20180310152422233

 

6 مدرسه ابتدایی پویش «ایران من» شامل مدارس «ایران من 38» در روستاهای اسلام‌آباد کنارک شهرستان چابهار، «ایران من 40» در روستای شوشگیم شهرستان راسک، «ایران من 47» در ششکیدر شهرستان سرباز، «ایران من 45» در روستای زهک شهرستان نیک‌شهر، «ایران من 44» در روستای بادکوب شهرستان قصر قند و «ایران من 43» در روستای گازگز شهرستان قصر قند افتتاح شد.

پدرام سلطانی نایب‌رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در مراسم افتتاح مدرسه اسلام‌آباد کنارک که با حضور مهرالله رخشانی مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، درباره ضرورت تمرکز بخش خصوصی بر توسعه آموزشی اظهار کرد: رویکرد بخش خصوصی به مقوله مدرسه‌سازی این است که آموزش سنگ بنای توسعه است. ما معتقدیم بدون توسعه آموزشی به توسعه اقتصادی نخواهیم رسید، بنابراین برای کارآفرینان هیچ سرمایه‌گذاری‌ای سودی بالاتر از سرمایه‌گذاری در عرصه آموزش ندارد.

پدرام سلطانی با تأکید بر این نکته که پویش ایران من به دنبال افزایش نقش بخش خصوصی در توسعه آموزشی و همراهی بیشتر با جامعه مدنی در این زمینه است، گفت: مدارس برای کارآفرینان بخش خصوصی، کارخانه‌هایی هستند که ارزشمندترین کالاها یعنی انسان‌های فرهیخته و تحصیل‌کرده را تولید می‌کنند؛ بدیهی است که منافع سرمایه‌گذاری در عرصه آموزش می‌تواند در طول صدها سال شامل جامعه به طور کلی، کشور و تمامی جهانیان شود.

پیله محرومیت در سیستان و بلوچستان در حال شکستن است

نایب رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از سخنان خود به تحلیل محرومیت پرداخت و گفت: زیست‌شناسان با مطالعه کرم ابریشم و پیله‌ای که برای پروانه شدن دور خودش می‌تند به این نتیجه رسیدند که اگر سوراخی در پیله ایجاد شود، پروانه به آسانی از آن بیرون می‌آید، اما به دلیل اینکه تلاشی برای خارج شدن از پیله انجام نداده، بال‌هایش توان کافی برای پرواز ندارند. محرومیت هم بحث پیله و پروانه است؛ مادامی که نگاه ما برای شکستن پیله محرومیت معطوف به نیرویی بیرونی باشد، محرومیت پایدار خواهد بود.

مؤسس پویش ایران من با اظهار امیدواری از فعالیت رو به افزایش خیرین بومی در منطقه چابهار تأکید کرد: مردم استان سیستان و بلوچستان در ساخت مدارس مشارکت می‌کنند، حتی با توان اندکی که دارند و به همین دلیل ما معتقدیم این تغییر نگاه می‌تواند طلسم شوم محرومیت را در مدت زمانی کوتاه بشکند. خوشحال هستیم که زمین مدرسه اسلام‌آباد را اهالی روستا اهدا کرده‌اند و بخشی از بودجه ساخت مدرسه را نیز خودشان متقبل شده‌اند.

پویش «ایران من» در 18 استان محروم و کمتر توسعه یافته کشور احداث 100 مدرسه ابتدایی را در دستور کار دارد که بیش از 40 مدرسه در این طرح به بهره‌برداری رسیده و باقی آنها تا پایان سال آینده ساخته خواهد شد.

این گروه با اعتقاد به بهره‌وری و ارزشمند بودن سرمایه‌گذاری در آموزش به خصوص در دوره ابتدایی در جهت بالندگی و توسعه کشور، تاسیس مدارس ابتدایی ایران من را در کلیه مناطق محروم و مرزی کشور هدف قرار داده است.

در طرح احداث 100 مدرسه در پویش ایران من تمرکز اولیه بر تکمیل مدارس نیمه‌کاره و پروژه‌های نیمه‌تمام آموزشی به منظور احیا و بهره‌وری سرمایه ملی کشور است. همچنین ساخت مدارس ابتدایی در مناطق مورد نیاز طبق اولویت و تائید وزارت آموزش و پرورش در دستور کار قرار دارد.