به گزارش ترند، ایران و قزاقستان در خصوص افزایش همکاری های چند جانبه بین بخش های دولتی و خصوصی این دو كشور با یکدیگر گفت و گو کردند. این گفت و گوها در تاریخ 26 و 27 سپتامبر در نورسلطان پایتخت قزاقستان در شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌ های تجاری، اقتصادی، علمی فنی و فرهنگی ایران و قزاقستان صورت گرفت. این نشست به ریاست وزیر کشاورزی قزاقستان ساپارخان عمراف و وزیر جهاد کشاورزی ایران محمود حجتی انجام شد.

مسائلی همچون تقویت روابط تجاری و اقتصادی، ارتقاء پروژه های سرمایه گذاری مشترک، افزایش تجارت دو جانبه ی کشاورزی و محصولات غذایی، همکاری در داروسازی و خدمات درمانی، نوسازی سیستم های انرژی، معرفی سیستم الکترونیکی تبادل اسناد گمرکی، افتتاح شعب بانک های ایرانی در قزاقستان، تسهیل روادید، سرمایه گذاری در بخش معدن، افزایش حجم تجارت دو کشور، کشت فراسرزمینی، دامپروری و آبزی پروری، تبادلات پزشکی و حمل و نقل هوایی در این جلسه مورد بحث قرار گرفتند.

طرفین توافقنامه ای با یکدیگر امضا کردند که منجر به ایجاد منطقه ای برای تجارت آزاد بین اعضای اتحادیه ی اقتصادی اوراسیا (EAEU) و ایران می شود که در تاریخ 27 اکتبر 2019  به همراه تفاهم نامه ی صادرات گندم از کشورهای EAEU به ایران به مرحله ی اجرا درخواهد آمد.

همچنین ساپارخان عمراف بازار ایران را نخستین بازار هدف برای تولیدکنندگان خرد و کلان قزاقستان معرفی کرده و غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه اعلام کرده است که دو طرف توافق کردند بیش از ۵۰۰ قلم کالا و حدود ۳۰۰ کالای دیگر جز موافقتنامه ی تجارت ترجیحی محسوب شود. این موافقت نامه و برداشتن تعرفه ی ترجیحی بسیار حائز اهمیت است.

شما چه فکر می کنید؟                                                  

با توجه به نقل قول انصاری پیرامون اینکه «تاکنون بین ایران و قزاقستان یکصد سند همکاری امضاء شده است که بسیاری از آن ها اجرایی نشده و فقط مفاد آن در روی کاغذ باقی مانده است» و قراردادهایی که اکنون بین دو کشور امضا شده، به نظر شما بحث های صورت گرفته در این نشست تا چه حد بر بهبود وضعیت اقتصادی ایران تاثیرگذار خواهند بود؟

منبع:

https://www.azernews.az/region/156611.html

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

پرسال هلدینگی فعال در حوزه صادرات و واردات محصولات پتروشیمی، مشتقات نفتی، کاغذ و فراورده‌های سلولزی، محصولات کشاورزی و همچنین استخراج و فراوری محصولات معدنی است. این مجموعه با بیش از 22 سال سابقه فعالیت تجاری، در زمره 20 شرکت اول ایران در زمینه بازرگانی قرار دارد.

  • آدرس دفتر مرکزی: تهران –اتوبان مدرس- الهیه – خیابان بیدار- پلاک 5–واحد39
  • کدپستی: 1964914168
  • تلفن : 26208341- 26208371
  • فکس : 26208331
  • ایمیل: info@persol.ir

تماس

نام شما:
Invalid Input

پیغام:
Invalid Input

کد امنیتی:(*)
کد امنیتی: Invalid Input