یادداشت مدیرعامل شرکت پرسال: 4 عاملی که استراتژی نوآوری در سنگاپور را از سایر کشورها متمایز کرده‌است

نگاهی به برنامه جامع سنگاپور برای نوآوری:

4 عاملی که استراتژی نوآوری در سنگاپور را از سایر کشورها متمایز کرده‌است 

سلسله‌یادداشت‌های زنجیر گسسته علم و صنعت_ شماره پنج

 

 

پروا سلطانی_استراتژی ملی کلیه کشورها در زمینه نوآوری دارای ابعاد گوناگونی است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به تحقیق و توسعه در بخش صنعت، پژوهش‌های دانشگاهی، پرورش نیروی کار ماهر و توسعه شبکه ارتباطات در زمینه نوآوری اشاره کرد. بسیاری از کشورهای آسیایی از سه دهه قبل با در نظر گرفتن این ابعاد، افزایش همکاری‌ها میان دانشگاه و صنعت را مد نظر قرار داده‌اند که در این میان سنگاپور یکی از موفق‌ترین نمونه‌ها را ارائه کرده است. این کشور به عنوان رتبه ششم جهان در شاخص نوآوری، یکی از معدود کشورهای آسیایی است که در ابتدا با جذب سرمایه خارجی و سپس از طریق بومی‌سازی فرایند نوآوری دستاوردهای قابل توجهی در زمینه تحقیق و توسعه داشته است.  

سنگاپور پس از جنگ جهانی دوم و دستیابی به استقلال، درهای خود را به سوی رقابت جهانی و نوآوری باز کرد. تا سال 1990 این کشور به سطح قابل توجهی از توسعه صنعتی دست یافته بود و دیگر نشانی از استراتژی صنعتی مبتنی بر نیروی کار ارزان در آن دیده نمی‌شد. با این حال این کشور زودتر از سایر کشورهای همسایه از ضرورت برخورداری از اقتصاد مبتنی بر نوآوری باخبر شد.

Economics

مهم‌ترین نیروی محرکه نوآوری در سنگاپور بازکردن درهای این کشور به سمت سرمایه‌گذاری خارجی بوده که منجر به جذب بسیاری از شرکت‌های چندملیتی به اقتصاد این کشور شده است. در حال حاضر سه چهارم محصولات تولیدی این کشور را شرکت‌های بین‌المللی تولید می‌کنند و 60 درصد سهام کارخانجات در سنگاپور خارجی است. فارغ از این مسئله حاکم بودن زبان انگلیسی بر فرهنگ این کشور یکی از امتیازهای این کشور در برخورداری از فرصت یادگیری از تجربه سایر کشورها در زمینه همکاری میان دانشگاه و صنعت بوده است.

ناهماهنگی میان بخش خارجی و داخلی؛ چاره‌جویی دولت سنگاپور

با وجود سرمایه‌گذاری قابل توجه شرکت‌های چند ملیتی در سنگاپور، این کشور تلاش کرد از سال 1990 جریان نوآوری را بومی کند و از وابستگی خود به حمایت‌های بین‌المللی برای توسعه فناوری بکاهد. برای این کار چندین مؤسسه تحقیقاتی در زمینه فناوری اطلاعات، میکروالکترونیک و بیولوژی تأسیس شدند و شرکت‌های چند ملیتی نیز به این سمت سوق داده شدند که در بخش تحقیق و توسعه در سنگاپور سرمایه‌گذاری کنند. مروری بر بودجه‌بندی تحقیق و توسعه در سنگاپور نشان دهنده افزایش قابل توجه هزینه‌کرد دولت در این بخش است

سیاست‌های تکمیلی مرتبط با بخش تحقیق و توسعه نیز حامی برقراری پیوند میان علم و صنعت در سنگاپور بوده است. دولت سنگاپور علاوه بر ترغیب شرکت‌های چندملیتی به سرمایه‌گذاری در مؤسسات تحقیقاتی، هیئت ملی علم و فناوری (NSTB) را راه‌اندازی کرد تا همکاری بخش خصوصی بومی با مؤسسات تحقیقاتی تازه‌تأسیس را تشویق و زیرساخت‌های بومی مورد نیاز برای نوآوری را تأمین کند. این کشور در برهه‌ای که با مشکلات ناشی از عدم هماهنگی میان پژوهش‌های کاربردی و تجاری از یک سو و تحقیقات بنیادی مواجه شد، بورسیه‌های بسیاری را به آموزش عالی در رشته‌های بنیادی‌تر علم اختصاص داد تا از پیروی بیش‌ازاندازه بخش تحقیق و توسعه از نیازهای تجاری شرکت‌های چندملیتی جلوگیری کند.

Economics 2

دانشگاه ملی سنگاپور؛ ستون تحقیق و توسعه

دانشگاه‌ها یکی از همکاران مهم بخش صنعت در سنگاپور بوده‌اند که از سال 1981 در قالب طرح تحقیق و توسعه (RDAS) با صنعت همکاری داشته‌اند. این همکاری در سال‌های بعد با پشتیبانی اداره همکاری فناوری و صنعت (INTRO) تقویت شد، به طوری که تا زمان این گزارش 700 اختراع ثبت شده‌اند که از این میان 166 تا مورد حمایت قرار گرفته‌اند.

تحقیقات بانک جهانی در خصوص شاخص‌های موفقیت سنگاپور نشان می‌دهد که این کشور دارای رتبه بالایی از نظر حمایت از مالکیت معنوی و همکاری‌های تحقیقاتی میان دانشگاه و صنعت بوده است. دانشگاه ملی سنگاپور نیز با راه‌اندازی اداره همکاری فناوری و صنعت نقش بسزایی در اعطای گواهینامه به فناوری‌های برامده از محیط آکادمیک داشته است. با این حال روش‌های گوناگونی را برای عمومی کردن دسترسی به فناوری‌های دانشگاهی تدارک دیده است که از آن جمله می‌توان به ارسال نمونه‌ای از به روز ترین فناوری‌ها به شرکت‌های مرتبط و انتشار بانک اطلاعاتی فناوری‌های پیشنهادی در فضای مجازی اشاره کرد. به این ترتیب کسب‌وکارهای گوناگون فرصت دارند فناوری‌های تولید شده در دانشگاه را بسنجند. این نمایندگان بخش صنعت می‌توانند برنامه توسعه کسب‌وکارشان با استفاده از فناوری مدنظر را در اختیار اداره همکاری فناوری و صنعت قرار دهند.

علاوه بر نقش مهم دانشگاه، دولت هم نقش ویژه‌ای در ترغیب همکاری‌های بین‌المللی در حوزه فناوری ایفا کرده است. در سنگاپور طرح‌های مختلفی در زمینه حمایت از مالکیت فکری، تجاری سازی استارت‌آپ‌ها، سرمایه‌گذاری، تشویق‌های مالیاتی و فرصت سرمایه‌گذاری پرخطر نیز برای صاحبان ایده و نوآوری در دسترس است. سازمان توسعه شرکت‌ها یکی از مراجع اعطای حمایت‌های مالی از طرح‌های نوآورانه است که با حمیات از استارت‌آپ‌ها و تأمین هزینه مورد نیاز آنها به توسعه نوآوری از سوی آنها کمک می‌کند. حدود 100 شرکت تاکنون موفق به دریافت کمک مالی از این سازمان شده‌اند.

پرورش کارگزاران همکاری و هم‌افزایی؛ تربیت نیروی متخصصی که بتواند همکاری میان دانشگاه و صنعت را هدایت کند

دانشگاه‌های آسیا تجربه چندانی در حوزه مهارت‌افزایی برای همکاری میان دانشگاه و صنعت ندارند. با این حال پرورش نیروهای ماهر در زمینه انجام امور اداری در این زمینه اخیرا از سوی برخی کشورهای آسیایی از جمله سنگاپور مد نظر قرار گرفته است. این افراد باید علاوه بر آشنایی با مسائل علمی و مهندسی، با قوانین مالکیت معنوی نیز آشنا باشند. از آنجا که همکاری میان دانشگاه و صنعت می‌تواند با موانع تکنیکی و قانونی بسیاری مواجه شود، لازم است افرادی متخصص در این زمینه پرورش یابند و مشکلات را از میان بردارند. سنگاپور کشوری است که در این زمینه از بقیه کشورها جلوتر است و در زمینه آموزش نیروی ماهر در رابطه با قوانین اختراعات و تجاری‌سازی تولیدات علمی و صنعتی، مهارت‌های حسابداری و مهارت‌های مرتبط با اداره کسب‌وکار دستاوردهای قابل توجهی داشته است. سنگاپور همچنین یکی از پیشگامان توسعه قوانین نوآوری در آسیا بوده و مواد قانونی بسیاری را در راستای حمایت از حقوق دانشگاه، پژوهشگران و شرکت‌های فعال در زمینه تحقیق و توسعه تصویب کرده است.

economics 3

توسعه شبکه ارتباطات از طریق پارک علم و فناوری

نکته دیگری که درباره سنگاپور جالب توجه است، تدوین و تعریف برنامه‌های جامع گوناگون با هدف هماهنگی هرچه بیشتر میان بخش‌های مختلف نوآوری است که نمونه آن را می‌توان در ساخت موفق پارک علم و فناوری در این کشور دید. پارک علم سنگاپور علاوه بر جمع‌آوری کلیه شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات و مخابرات، علوم زیستی، دارو و موادغذایی، با اعتباری که به دست آورده، میزبان نهادهای کلیدی دولت مانند شورای علمی سنگاپور، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی سنگاپور، انجمن ملی علم و فناوری و مؤسسه فناوری اطلاعات نیز شده است.

پارک علمی سنگاپور از زمان احداث تاکنون موفق به دستیابی به نرخ استقرار 100 درصد شده است. در این مرکز انتقال فناوری، شرکت‌های تازه‌تأسیس بومی نه تنها از خدمات فضای کار، مشاوره مالی و تبادل جهانی علم و فناوری برخوردار می‌شوند بلکه شانس فعالیت در کنار موفق‌ترین شرکت‌های بین‌المللی مثل سونی را نیز به دست می‌آورند.

سنگاپور همچنین در سال 2000 برنامه جدیدی را تحت عنوان One-North تعریف کرد که براین اساس کلیه مؤسسات تحقیقاتی این کشور به منطقه‌ای 200 هکتاری که در نزدیکی اولین پارک علم و فناوری قرار داشت منتقل شدند. صرف بودجه 8 میلیارد دلاری برای ساخت این پروژه، One-North  را تبدیل به مرکز اصلی علم و فناوری در سنگاپور کرده است، به طوری که دانشگاه‌های خارجی مثل  ESSEC Business Schoolو کمپانی‌های مطرح مثل فوجیتسو و کنون در آن شعبه زده‌اند. هم‌اکنون 18هزار نفر نیروی ماهر و پژوهشگر در این مرکز مشغول به فعالیت هستند.

آنچه به پیشرفت سریع سنگاپور در حوزه نوآوری و توسعه صنعتی کمک کرده است را می‌توان به ترتیب زیر خلاصه کرد:

  • - احساس نیاز کشور به داشتن صنایع و تکنولوژی‌های پیشرفته و سپس مهیا کردن شرایط کشور برای جذب سرمایه‌گذاری و تشویق شرکتهای بزرگ چند ملیتی به حضور در بازار سنگاپور
  • - بومی‌سازی نوآوری و رفع وابستگی آن به وجود شرکت‌های خارجی با تأسیس موسسات تحقیقاتی و برنامه‌های تحقیق و توسعه در دانشگاه‌ها و همچنین حمایت مالی از طرح‌های نوآورانه و همینطور اولویت دادن به حقوق مالکیت معنوی در راستای حمایت از نوآوری و اختراعات
  • - در دسترس قراردادن بانک‌های اطلاعاتی مربوط به تحقیقات و نوآوری‌های در اختیار صاحبان صنایع و کسب‌وکار
  • - آموزش همزمان قوانین کار و مهارت‌های عمومی نظیر زبان انگلیسی، حسابداری، اداری، بیمه و مواردی از این دست به دانشجویان و تربیت نیروی ماهر و آماده‌کار

اینطور می‌توان جمع‌بندی کرد که داشتن استراتژی همزمان توسعه، جاری کردن آن در تمامی بخش‌ها، رصدکردن مرحله‌به‌مرحله آن به منظور راستی‌آزمایی و پیداکردن کاستی‌ها و رفع آنها، کشور سنگاپور را در فاصله زمانی 30 سال به ششمین کشور نوآور در جهان تبدیل نموده است.

References:

- Fujitsu Research Institute

- Singapore Management Review, Vol 25 No 1

- نشریه پارک فناوری پردیس، شماره 36، پاییز 1393

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00

چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید