چشم‌انداز اقتصاد جهان از دیدگاه گروه بانک جهانی

همه‌گیری ویروس کوید-19، جهان را با یک شوک اقتصادی مواجه کرده و منجر به رکود شدید در بسیاری از کشورها شده است. این بیماری همه‌گیر، نیاز فوری به اقدامات سلامت و سیاست اقتصادی - از جمله همکاری جهانی - برای کاهش پیامدهای آن، محافظت از جمعیت آسیب‌پذیر و بهبود ظرفیت کشورها در پیشگیری و کنار آمدن با حوادث مشابه را در آینده برجسته می‌کند.

جنبه‌ی منفی ماجرا

بی‌ثباتی بازارهای مالی منجر به عدم اطمینان، کاهش تقاضا و در نتیجه پایین آمدن قیمت کالاها شده است. بسیاری از دولت‌ها با پشتیبانی در سطح کلان اقتصادی، توانسته‌اند به ثبات نسبی بازارهای مالی خود کمک کنند، با این حال پیشبینی می‌شود که اقتصاد کشورها در سال 2020 حدود 7 درصد کوچکتر شود. حتی با فرض کنترل شیوع بیماری، باز هم چین احتمال کمترین میزان رشد را طی چهار دهه‌ی اخیر برای خود پیشبینی کرده است. تاثیر این پدیده در اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته این احتمال را برای بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه (EMDE) خواهد داشت که تولید ناخالص داخلی این کشورها نیز در سال 2020 به 2.5 درصد، یعنی کمترین میزان از سال 1960 برسد.

جنبه‌ی مثبت ماجرا

در مقابل، در یک سناریوی خوش‌بینانه، اگر اقدامات کنترل پاندمی تا حد زیادی در کوتاه‌مدت انجام شود و در صورتی که سیاست‌های مالی و پولی موفق به حمایت از مصرف‌کنندگان و سرمایه‌گذاران شود، بازگشت اقتصادی به سرعت آغاز خواهد شد و منجر به عادی شدن سریع مالی می‌شود. هنگامی که اقدامات کنترل بیماری همه‌گیر به طور کامل برداشته شود، رشد جهانی به طور چشمگیری در سال 2021، به بالای 5 درصد خواهد رسید. پیشبینی‌ها حاکی از آنند که در نتیجه‌ی برداشتن محدودیت‌ها بهبود تدریجی در نیمه دوم سال آغاز می شود، سفرها به سطوح معمولی باز می‌گردند و تولیدکنندگان به احیای خود می‌پردازند. دولت‌ها در این شرایط باید اقدامات مالی لازم را برای بازگرداندن اعتماد به نفس به بنگاه‌های ورشکسته و ایجاد محیط‌های کاری ایمن انجام دهند. سیاستگذاران طی این بازه باید تلاش‌های جدی بکار ببندند و خود را برای یک طوفان اقتصادی آماده کنند. در این میدان کشورهایی که بتوانند سیاست‌های اقتصادی هوشمندانه‌تری را بکار بگیرند، موفق خواهند بود و کشورهایی که همچنان به روش‌های سنتی اقتصادی و ارتباطی پایبند هستند، چالش‌های جدی خواهند داشت.

منبع:

https://www.worldbank.org/en/publication/global-economic-prospects

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید