چشمه‌ی صلح چه پیامدهای اقتصادی برای ترکیه داشت؟

چشمه‌ی صلح چه پیامدهای اقتصادی برای ترکیه داشت؟

turkey1

اولین تاثیر اقتصادی حمله‌ی ترکیه به سوریه کاهش دو درصدی ارزش پول ملی این کشور یعنی لیر و سپس واکنش دونالد ترامپ نسبت به افزایش تحریم‌ها علیه این کشور بود. لیر که پارسال 30 درصد از ارزش خود را از دست داد این هفته نیز با کاهش ارزش مواجه بود و معلوم نیست همچنان تا چه حد کاهش داشته باشد.

در واقع این حمله، علاوه بر تبعات جانی و سیاسی، حمله به خود اقتصاد ترکیه نیز بود. همین منجر به کاهش قدرت اقتصادی ترکیه در خاورمیانه، تحریم کالاهای ترکی توسط برخی فعالان مدنی و ایجاد فرصتی اقتصادی برای دیگر کشورها برای بهبود وضعیت خود می‌شود. همچنین پیشبینی می‌شود این حملات منجر به کاهش ورود توریست‌ها به این کشور نیز شود که یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های اقتصادی آن را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل اقتصاددانان پیش‌بینی کرده‌اند که اقتصاد شکننده‌ی ترکیه باید آماده‌ی موج جدیدی از رکود باشد. ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو نیز اعلام کرده است که این کار ترکیه کشورهای منطقه را در برابر دشمن مشترک خود یعنی داعش ضعیف می‌کند. زیرا داعش همچنان تهدیدی جدی برای خاورمیانه، شمال آفریقا و جهان است.

تحلیلگران می‌گویند که این حملات می‌تواند بر اقتصاد منطقه‌ی تولیدکننده‌ی نفت کردستان عراق تأثیر بگذارد و قیمت انرژی را افزایش دهد. داده‌ها حاکی از آنند که آمریکا نیز پس از این حملات بر تولید بشکه‌های نفت خود افزود. رویترز گزارش کرده است که هفته‌ی گذشته تولید نفت خام ایالات متحده به رکورد تازه ای با 12.6 میلیون بشکه در روز رسید.

ترجمه و تلخیص از:

https://www.aljazeera.com/news/2019/10/turkeys-impending-operation-syria-affect-economy-191008075605303.html

https://www.reuters.com/article/us-syria-security-turkey-sanctions-analy/turkeys-incursion-in-syria-may-leave-its-own-economy-wounded-idUSKBN1WP2BR

https://edition.cnn.com/2019/10/07/middleeast/six-questions-syria-us-intl/index.html

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00

چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید