پروا سلطانی: بی‌توجهی به ایمنی کارگران، تشکیل سندیکای کارگران معدن را ضروری کرده‌است

عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن، با تأکید بر ضرورت تشکیل سندیکای کارگران معدن می‌گوید: متاسفانه به دلیل اینکه در کشور ما فرهنگ کاری سنتی که از گذشته رایج بوده، به بهداشت و ایمنی کارگران به طور جدی نپرداخته، موضوع حقوق حقه کارگران نیز با جدیت دنبال نمی‌شود.
 پروا سلطانی: بی‌توجهی به ایمنی کارگران، تشکیل سندیکای کارگران معدن را ضروری کرده‌است 

 سندیکای کارگری می‌تواند مراقب و محافظ حقوق این صنف باشد و مشکلات آنها را حل کند اما بخش معدن با وجود کارگران بسیاری که در اختیار دارد تا امروز به فکر ایجاد سندیکای کارگری نبوده است. این در حالی است که بسیاری از کارگران به حقوق خود آشنا نبوده یا با پیگیری‌های شخصی نتوانسته‌اند مشکلات خود را حل کنند. حال در ادامه گزارش، نگاهی به ضرورت تشکیل سندیکای کارگری در بخش معدن خواهیم داشت.

حادثه زمستان یورت، ضرورتی برای تشکیل سندیکا

چندی پیش حادثه انفجار در معدن زغال‌سنگ زمستان یورت توانست جان ۴۳ کارگر معدنی را بگیرد. درست در همان روزهای اولیه وقوع این حادثه، اخباری مبنی بر پرداخت نکردن به موقع حقوق کارگران این معدن منتشر شد اما نکته‌ای که مطرح است آنکه چرا پیش‌تر این اخبار منتشر و پیگیری نشد. شاید دلیل اصلی این موضوع نبود سندیکا یا تشکل کارگری در بخش معدن باشد. البته این سندیکا نباید در جهت دیگر در حرکت باشد بلکه در صورت تشکیل باید تنها به دنبال حفاظت از حقوق کارگری باشد.

به گزارش ایسنا، رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور در پی وقوع حادثه در معدن زمستان یورت، بیان کرد: همانطور که در جریان اظهارات کارگران قرار گرفتیم، تعدادی از آنها زیرپوشش بیمه نبودند که کارفرما باید نسبت به بیمه آنها اقدام می‌کرد. البته مشخص نیست کسانی که بیمه نبودند جزو جان‌باختگان هستند یا نه ولی به‌طور قطع مستمری و مقرری بیمه بیکاری آنها پرداخت خواهد شد.

سید محمد یار احمدیان درباره نبود سندیکای قوی کارگری برای حمایت از کارگران در چنین مواقعی گفت: قانون، ایجاد تشکل کارگری در کارگاه را پیش‌بینی کرده و در قالب شورا، انجمن صنفی یا نماینده کارگری، ۳مدل را پیشنهاد کرده است. متاسفانه ایراد اساسی آنجاست که بیشتر کارگران شاغل در کارگاه‌ها قراردادهای ۳ ماهه و کوتاه‌مدت دارند و اگر بخواهند برای پیگیری حقوق و مطالبات قانونی خود تشکیل انجمن صنفی دهند بلافاصله از سوی کارفرما تهدید به اخراج یا تمدید نشدن قرارداد کار می‌شوند.

به گفته یاراحمدیان، فلسفه ایجاد تشکل کارگری در همه سطوح، انتقال مطالبات جامعه کارگری است و نماینده کارگر وظیفه پیگیری خواسته‌ها و حقوق قانونی کارگران را دارد ولی وقتی چنین تشکل قوی‌ای وجود نداشته باشد امکان انعکاس مشکلات کارگران هم نخواهد بود. 

پیگیری شخصی نتیجه ندارد

مدیر دفتر نظارت بر امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با صمت درباره اینکه چرا تا امروز سندیکای کارگری در بخش معدن ایجاد نشده است، اظهار کرد: اگر تا امروز سندیکای کارگری در بخش معدن ایجاد نشده، به این دلیل است که پیگیری در این زمینه انجام نشده و دستگاه‌های ویژه این موضوع درخواستی در این باره نداشته‌اند.

عباسعلی ایروانی افزود: اما در کنار موضوع یاد شده لازم است تشکلی ایجاد شود که مشکلات و مسائل مربوط به کارگران را پیگیری کند زیرا ممکن است کارگران به حقوق قانونی خود آشنا نباشند. در نتیجه، این تشکل ایجاد می‌شود تا اگر حقوق آنها رعایت نشود آن را پیگیری کنند.

به گفته وی، موضوعاتی همچون بیمه یا حقوق از مسائلی است که باید از سوی سندیکای کارگری در بخش معدن پیگیری شود زیرا پیگیری‌های فردی در موارد یاد شده نتیجه چندانی ندارد. ایروانی تصریح کرد: در نتیجه مسائل یاد شده ضرورت دارد تا تشکل یا سندیکای کارگران معدن به ویژه در حوزه زغال‌سنگ شکل بگیرد.

مدیر دفتر نظارت بر امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه بیان کرد: تا امروز درخواستی مبنی بر تشکیل سندیکای کارگران معدنی به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال نشده است. البته باید این موضوع از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیری شود. کارگران باید جمعی را تشکیل داده و پس از آن درخواست ایجاد سندیکا را به وزارتخانه نام برده ارسال کنند.

مراقبت از حقوق کارگران

عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران در گفت‌وگو با صمت درباره ضرورت تشکیل سندیکای کارگران معدن، اظهار کرد: با توجه به نادیده‌گرفتن حقوق کارگران در بخش بهداشت و ایمنی کار در ایران، وجود چنین سندیکایی ضروری است.

پروا سلطانی بیان کرد: باید نهادها یا تشکل‌هایی وجود داشته باشد که بتوانند از حقوق کارگران در مقابل کارفرمایان مراقبت و دفاع کنند. البته فعالان معدنی نیز در نقش کارفرما باید به سمتی بروند که استانداردها، ضروریات و ملزومات کاری در حوزه بهداشت و ایمنی کارگران را بسیار جدی بگیرند.

به گفته وی، کارفرمایان نباید از کوچکترین موضوعی غافل شوند زیرا هر نوع بی‌توجهی به مسائل ایمنی می‌تواند پیامدهای خطرناکی داشته باشد.سلطانی تصریح کرد: متاسفانه به دلیل اینکه در کشور ما فرهنگ کاری سنتی که از گذشته رایج بوده، به بهداشت و ایمنی کارگران به طور جدی نپرداخته، موضوع حقوق حقه کارگران نیز با جدیت دنبال نمی‌شود.

وی افزود: متاسفانه تعداد کارفرمایان منصف و دقیق در حوزه معدن محدود است، در نتیجه ضروری است به موضوع تشکیل سندیکای کارگری در بخش معدن به‌طور جدی پرداخته شود. حضور این نهاد صنفی در بخش معدن از این نظر حائز اهمیت است که می‌تواند کارفرمایان را به سمت انجام کار استاندارد و درست هدایت کند.

عضو انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران همچنین اضافه کرد: البته باید مراقب باشیم رسالت و دستور کار سندیکا تغییر نکند به ترتیبی که تقابل و موانع متعدد تولیدی و صنعتی در کار حادث شود.

سلطانی در پاسخ به این پرسش که آیا تاکنون پیشنهادی از سوی فعالان بخش معدن برای تشکیل چنین سندیکایی مطرح شده است، گفت: تمام انجمن‌های حاضر در بخش معدن و ازجمله انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران، تشکل‌های کارفرمایی هستند؛ به همین دلیل تشکیل سندیکای کارگری از سوی این تشکل‌ها معنایی ندارد، به‌ویژه اگر این انجمن‌ها اقدام به تشکیل سندیکای کارگری کنند این نگرانی در ذهن ایجاد می‌شود که رسالت و هدف سندیکا به درستی انجام نشود.

وی همچنین اشاره کرد: سندیکای کارگری در بخش معدن پس از شکل‌گیری می‌تواند از طریق تعامل مثبت با انجمن‌های فعال در این زمینه، مشکلات موجود را به بهترین شکل و با زحمت کمتر برطرف کند. این تعامل همچنین می‌تواند از ایجاد نگرانی که به آن اشاره کردم جلوگیری کند.

منبع: روزنامه صمت- 8 خرداد 1396

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید