نتایج شگفت انگیز پژوهشگران اقتصادی در حوزه ی فقر که نوبل اقتصاد را برای آن ها به همراه داشت

nobel economia

نتایج شگفت انگیز پژوهشگران اقتصادی در حوزه ی فقر که نوبل اقتصاد را برای آن ها به همراه داشت

در هفته‌ی فقر و با افزایش آمار نگران کننده ی فقرا در سراسر جهان، جایزه ی نوبل امسال به سه پژوهشگر حوزه ی فقر رسید. آبیجیت بنرجی، استر دافلو و مایکل کریمر به دنبال بدست آوردن پاسخی دقیق و علمی برای بهترین راهکار مقابله با فقر جهانی بوده‌اند و یافته‌هایشان تاثیرات چشمگیری بر کاهش فقر داشته است. آکادمی علوم سوئد اعلام کرده که رویکرد آزمایشی این سه تن موجب دگرگونی اقتصاد توسعه شده و بستری برای تحقیقات تازه ایجاد کرده است. آقای بنرجی، شهروند هندی-آمریکایی و استاد دانشگاه ام‌آی‌تی، خانم استر دافلو استاد فرانسوی-آمریکایی مؤسسه فناوری ماساچوست و مایکل کریمر از آمریکا و استاد دانشگاه هاروارد هستند. روش آن‌ها کارآزمایی تصادفی کنترل شده بود. کارآزمایی تصادفی کنترل‌شده یا RCT نوعی آزمایش علمی است که در کارآزمایی‌های بالینی بهترین نوع آزمایش به شمار می‌رود. در آزمایش تصادفی کنترل‌شده، مشارکت کنندگان در آزمایش به صورت تصادفی به حداقل دو گروه تقسیم می‌شوند: گروه اول که تحت درمان مورد آزمایش قرار می‌گیرند و گروه دوم، گروه کنترل، که برای مقایسه به کار می‌روند. پس از اتمام آزمایش، برخی از نتایج در دو گروه تحت آزمایش و گروه کنترل با هم مقایسه می‌شوند تا روابط علت و معلولی بین درمان و پاسخ به درمان ارزیابی شوند.

روال کار چگونه بود؟

تمرکز این سه بر سیاست‌گذاری بر اساس نتایج مداخلاتی است که بر روی نمونه‌های تصادفی برخاسته از جمعیت هدف انجام داده بودند. آزمایش‌های آن‌ها بر روی نمونه‌های تصادفی می‌تواند به کاهش فقر منجر شود. آن‌ها گروه‌های انتخاب شده را به دو بخش گروه کنترل و گروه آزمایش تقسیم کردند و یک گروه در معرض درمان و گروه دیگر در معرض دارونماها قرار گرفتند و سپس هر دو گروه قبل و بعد از مداخله مورد بررسی قرار گرفتند تا اثرگذاری مداخلات بررسی شوند. حوزه‌ی تحقیقاتی این سه پژوهشگر آموزش، مراقبت‌های بهداشتی، سرمایه‌گذاری خرد، کمک هزینه برای خرید کود و... بود.

آموزش

مایکل کرمر آزمایش‌های میدانی خود را در میانه‌ی دهه 1990 در روستاهای غربی کنیا، برای درک تأثیر مداخلات بر نتایج یادگیری آغاز کرد. وی تلاش کرد متوجه شود که کدام مداخلات – وعده‌های غذایی رایگان، کتاب‌های درسی رایگان، بهداشت و سلامت کودکان یا مشوق‌های مالی معلمان - بهتر جواب می‌دهند.

تعداد زیادی از مدارس به طور تصادفی انتخاب و به گروه‌های مختلفی تقسیم شدند و منابع مختلف در اختیار آن‌ها قرار داده شد. به مدارس یک گروه کتاب رایگان داده شد، در حالی که گروه دیگر به عنوان مثال وعده‌های غذایی رایگان دریافت کردند.

کرمر دریافت که وعده‌های غذایی رایگان و کتاب‌های رایگان تأثیر معنی‌داری بر نتایج یادگیری ندارند. کتب درسی تا حدی تأثیرات مثبتی داشتند اما فقط بر روی بهترین دانش‌آموزان.

وی نتیجه گرفت که بجای مداخلات در سطح خرد بر روی مدارس، کل سیستم آموزش و پرورش در کنیا به اصلاحات گسترده نیاز دارد. چراكه برنامه‌ی درسی تنها روی قوی‌ترین دانش‌آموزان متمرکز بوده است. زمانی که آبیجیت بنرجی و استر دافلو تحقیقات کرمر را در هند انجام دادند هم به نقد سیستم آموزشی رسیدند. آن‌ها در آزمایش‌های خود متوجه شدند که در سیستم آموزش دولتی تمرکز معلمان تنها بر بهترین دانش‌آموزان بود و به دانش‌آموزان متوسط چندان مشوقی داده نمی‌شد. معلمان در این سیستم آموزشی تنها به دنبال تمام کردن درس بودند و تلاشی برای بهبود وضعیت علمی دانش آموزان متوسط نمی‌کردند چراکه تمام کردن درس را به تعویق می‌انداخت.

آن‌ها همچنین نظام آموزشی هند را بخاطر تاکید بیش از حد بر امتحانات دشوار و آماده‌سازی برای اشتغال و سیستم برنده بازنده‌اش مورد نقد قرار دادند. آن‌ها معتقدند که این سیستم این نکته را نادیده می‌گیرد که بهبود اندک در یادگیری دانش آموز می‌تواند تاثیرات مثبتی روی مهارت‌های اجتماعی وی داشته باشد.

مراقبت های بهداشتی

یکی از مطرح‌ترین کارهای کرمر روی واکسیناسیون و قرص‌های ضدانگل بوده است. او و دانشجویانش به این نتیجه رسیده‌اند که تنها اندک کاهشی در قیمت قرص‌های ضدانگل می‌تواند تقاضا را برای این قرص‌ها به شدت افزایش دهد. 75 درصد والدینی که قرص را به صورت رایگان دریافت می‌کردند متقاضی آن بودند، اما تنها 18 درصد والدینی که باید مبلغی هرچند اندک (کمتر از 1 دلار) برای قرص می‌دادند آن را برای کودکان خود تهیه کردند. آکادمی علمی سوئد نیز در تایید این یافته‌ها اشاره کرده است که فقرا زمانی که پای امکانات بهداشتی به وسط می‌آید نسبت به قیمت بسیار حساس می‌شوند.

برای همین کرمر در نتایج خود ادعا کرده است که دولت‌ها باید به بهداشت تا حد زیادی یارانه اختصاص دهند. مصرف قرص‌های ضدانگل در حد گسترده باعث شد تا حضور کودکان در مدرسه افزایش یافته و همچنین بر عملکردشان در امتحانات در کوتاه‌مدت و سطوح درآمدی در بلندمدت نیز اثرگذار بوده است.

بنرجی و دافلو نیز در خصوص واکسیناسیون در هند کار کردند و متوجه شدند خدماتی مانند کلینیک‌های واکسیناسیون سیار و قابلیت اعتماد این مراکز بر واکسیناسیون اثر بسزایی دارد. برای مثال ایجاد اعتماد با مشوق‌های کوچکی مثل فراهم کردن خوراکی باعث می‌شود تا احتمال اینکه والدین فرزندانشان را برای واکسیناسیون بیاورند بیشتر شود.

برگرفته از:

https://thewire.in/economy/abhijit-banerjee-esther-duflo-michael-kremer-economics-nobel-prize/amp

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00

چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید