سرمایه‌ای به نام اصناف

نهادهای صنفی، اتحادیه‌ها و اصناف در هر کشوری مناسب‌ترین مکان برای طرح مطالبات اقتصادی صاحبان کسب‌وکار هستند. اصناف در کشور ما همه خرده‌فروشان و عمده‌فروشان بازاری را دربر می‌گیرد، واحدهای اقتصادی‌ای که بدون حضور مؤثر آنها تولیدکنندگان در بخش‌های مختلف قادر به ادامه فعالیت خود نخواهند بود. از این گذشته اتحادیه‌های صنفی با تشکیل دادن نهادی بزرگتر موسوم به اصناف، یکی از مهمترین تشکل‌های مدنی در داخل کشور هستند. در روز اصناف خوب است به این نکته توجه داشته باشیم که هر نهاد مدنی‌ای که از دل اقتصاد کشور برمی‌خیزد نیازمند محافظت و آبیاری است و در غیر این صورت تبدیل به اسم و رسمی نمادین شده که جز هدر رفتِ وقت، انرژی و هزینه در کشور سودی در برندارند. اصناف به عنوان یکی از پایگاه‌های بخش خصوصی در اقتصاد کشور ما علی‌رغم همه تلاش‌های صورت گرفته برای افزایش کارآمدی آنها، به بازوی اجرایی دولت تبدیل شده و در برخی موارد به نهادی برای اخذ مالیات تقلیل پیدا کرده‌اند. نگاه دستیارگونه به نهادهای صنفی از این جهت در کشور ما مضر است که رکن مدنیت را از این پایگاه‌های فعالیت مدنی می‌گیرند.
چه خوب که مناسبتی برای گرامیداشت نقش اصناف در جان گرفتنِ اقتصاد کشور داریم، روز اصناف فرصتی خوبی است تا باز هم درباره کیفیت و چندوچونِ فعالیت صنفی در کشورمان سؤال‌هایی را مطرح کنیم: آیا اتحادیه‌های صنفی توانسته‌اند بستر مناسبی برای انتقال دغدغه‌های اعضا به دولت باشند؟ آیا اصناف در کشور ما از ابزار و زیرساخت‌های مورد نیاز برای چانه‌زنی با دولت برخوردار هستند؟ آیا دولت در تصمیم‌گیری‌های اساسی، اصناف را هم دخالت می‌دهد یا خیر؟
پاسخ دادن به این پرسش‌ها تکلیف ما را با مسائل کلانی مثل رونق تولید روشن‌تر خواهد کرد. پر واضح است که اصناف زمانی می‌توانند به اصلی‌ترین وظیفه خود یعنی رونق بخشیدن به بازار بپردازند که دغدغه چندانی در خصوص قوانین و مقررات مربوط به حوزه کسب‌وکار نداشته باشند. این مهم نیازمند اتحادیه‌های صنفی فعالی است که بتوانند با نمایندگانی در اتاق اصناف، نقش مدنی خود را در تعدیل تصمیم‌گیری‌های کلان دولتی ایفا کنند. از سوی دیگر دولت‌ها برای انجام امور کلان به همراهی واحدهای صنفیِ خرد نیاز مبرم دارند. اگر می‌خواهیم از تولید در کشور حمایت کنیم باید دست یاری به سوی تک تک واحدهای صنفی دراز کنیم و مناسب‌ترین کانال برای انجام چنین کاری نهادها و اتحادیه‌های صنفی هستند.

خانواده پرسال علاوه بر تبریک گفتن روز اصناف به همه صاحبان صنوف بار دیگر بر ضرورت همراهی نهادهای دولتی با نهادهای مدنی فعال در عرصه اقتصاد تأکید می‌نماید. ضعف‌هایی که گریبان اقتصاد کشور را گرفته است، با تکیه بر طرح‌های ناسنجیده از بالا به پایین حل نخواهد شد. از یاد نبریم هر قانون و مقرراتی و ابلاغیه‌ای در عرصه اقتصاد کشور در صورتی به اهداف مورد نظر تدوین کنندگان آنها نزدیک خواهند شد که همراهی همه‌جانبه کنشگران اقتصادی را به همراه داشته باشند. در چنین شرایطی اتحادیه‌های صنفی سرمایه موجودی هستند که باید از حضورشان بهره‌ها گرفت.

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50

چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید