روز جهانی محیط زیست: برندهای مطرح برای محافظت از زمین چه می‌کنند؟

از تشویق کارکنان به استفاده از مترو تا تولید لباس ورزشی از 82 میلیون بطری پلاستیکی

 پروژه‌های بزرگ مسئولیت اجتماعی برای تغییرات کوچک اما مؤثر روی زمین

 

Global tea Kenya men 10 07 17 tcm244 508654

ما آدمها با هر قدمی که روی زمین برمی‌داریم، آلودگی تولید می‌کنیم. فشاری که به محیط‌زیست وارد کرده‌ایم باعث شد که ابتدای سال 98 را با یکی از مهم‌ترین نشانه‌های گرمایش زمین یعنی سیل و آسیب‌دیدگی دهها شهر و روستا در کشورمان آغاز کنیم، هشداری که توجه به 15 خرداد روز جهانی محیط‌زیست را ضروری‌تر می‌کند.

امسال سازمان ملل «مبارزه با آلودگی هوا» را به عنوان شعار روز جهانی محیط زیست انتخاب کرده است. ما هم به همین مناسبت در وبسایت پرسال، به عملکرد 5 برند شناخته شده در زمینه محافظت از محیط‌زیست پرداخته‌ایم.

این شرکت‌های مطرح که همه ما سالهاست از محصولاتشان استفاده می‌کنیم، نه‌تنها پروژه‌های محیط‌زیستی را به بخش‌های مختلف کسب‌وکارشان تعمیم داده‌اند، بلکه هرازگاهی دور هم جمع می‌شوند و پیمان‌نامه‌هایی امضا می‌کنند تا اثرات مخرب بخش‌های گوناگون اقتصاد جهانی روی زمین را به حداقل برسانند. با هم نگاهی می‌کنیم به چند نمونه جذاب و خواندنی از پروژه‌های اقتصادی که می‌گویند زمین را دوست دارند:

IKEA

یکی از کارهای مهم آیکیا برای حفاظت از محیط‌زیست، تأمین چوب از جنگل‌های پایدار و خریداری پنبه از مزارعی بوده که کاهش مصرف آب، انرژی وکودهای شیمیایی را در دستور کار قرار داده‌اند. آیکیا در سال 2012 با همکاری چند برند مطرح بین‌المللی «برنامه اقدام مشترک برای پنبه بهتر» را راه‌اندازی کرد، با این هدف که 30 درصد از تولید پنبه در سطح جهان را تا سال 2020 پایدار کند.

ikea forest lighting 1

Unilever

برنامه‌های بلندپروازانه یونیلیور در زمینه CSR باعث شد که مدیرعامل این شرکت در سال 2015 جایزه «قهرمان زمین» را از سازمان ملل دریافت کند. پال پلمن در سال 2010 اعلام کرد کسب‌وکار یونیلیور را تا سال 2020 دوبرابر خواهد کرد اما ردپای محیط‌زیستی این شرکت را به نصف کاهش خواهد داد. این شرکتِ ارائه‌کننده محصولات بهداشتی موفق شد تا سال 2015 ورود فاضلاب صنعتی به منابع آبی را به صفر برساند.

Panasonic

پاناسونیک هم مانند بقیه برندهای مطرح جهان، برنامه‌های جاه‌طلبانه بسیاری برای کاهش استفاده از انرژی دارد، اما چیزی که پاناسونیک را از هم‌نوعانش متفاوت می‌کند، اجرای اصول مسئولیت اجتماعی شرکتی در زندگی روزمره کارکنانش است. این شرکت یکی از شعب اصلی خود در نیوجرسی را به یکی از مناطق مرکزی شهری منتقل کرد تا کارکنانش مجبور نباشند برای رسیدن به محل کار از اتومبیل شخصی استفاده کنند. گفته می‌شود پاناسونیک با این کار منجر به حذف تولید 1600 تن گاز گلخانه‌ای در سال شده است.

Nike

Nike

به کمک استفاده از پارچه‌های دوستدار محیط‌زیست، نایک در سالهای اخیر به یکی از پیشگامان مسئولیت اجتماعی شرکتی در میان تولیدکنندگان لباس تبدیل شده است. یکی از کارهای جالب نایک تولید اپلیکیشنی برای طراحان لباس است که به آنها کمک می‌کند آسیب محیط‌زیستی پارچه‌های مختلف را با هم مقایسه کنند و انتخاب سبزتری برای طراحی داشته باشند. این شرکت همچنین پروژه‌های کلان بسیاری را به استفاده از مواد بازیافتی در تولید لباس اختصاص داده است؛ در سال 2010 این شرکت توانست 82 میلیون بطری پلاستیکی را بازیافت و وارد خط تولید پارچه جرسی کند.

Adobe

شرکت آدوبی در سال 2014 لقب سبزترین شرکت فناوری را به خود اختصاص داد. این شرکت یکی از معدود برندهایی است که 70 درصد فضاهای اداری و تجاری زیرمجموعه خود را به ساختمان‌های سبز تبدیل کرده و موفق به دریافت استاندارد (LEED) برای آنها شده است؛ یک ساختمان 100 ساله که از قدیمی‌ترین ساختمان‌های شهر سان فرانسیسکو است هم در میان این فهرست عریض و طویل بوده است. براساس استاندارد LEED استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، بهره‌گیری حداکثری از نور طبیعی در طراحی، تعبیه سیستم‌های تصفیه آب، بازیافت فعالانه کاغذ، تهویه هوای محیطهای اداری، در طراحی ساختمان‌ها مدنظر قرار می‌گیرد.

Noida Adobe

General Electric

جنرال الکتریک از آن دسته شرکت‌هاست که معتقدند پرداختن به مسئولیت اجتماعی بدون مشارکت کارکنان ممکن نیست. این شرکت آموزش مفاهیمی همچون کار داوطلبانه به کارکنان را از یک سو مد نظر قرار داده و از سوی دیگر به برگزاری کارگاههایی پرداخته که از کارکنان خواسته می‌شود راههای مناسب برای کاهش مصرف آب و انرژی در محیط کار را با مشورت یکدیگر پیدا کنند. این شرکت همچنین جایزه محیط زیست را برای کارکنان بنیان گذاشته و از نمونه‌های موفق کاهش اثرات محیط‌زیستی در محل کار تقدیر می‌کند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00

چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید