روابط پرفراز و نشیب ایران و چین در تجارت سنگ آهن

روابط پرفراز و نشیب ایران و چین در تجارت سنگ آهن

تولیدکنندگان سنگ آهن جهان رقابتی ناتمام را برای تأمین مواد اولیه تولید فولاد در چین آغاز کرده‌اند. این در حالی است که ایران از سال 2013 تاکنون بخش اعظمی از ظرفیت‌های صادراتی خود در عرصه سنگ آهن را از دست داده است.  

به گزارش فاینشال تریبون، کیوان جعفری‌ طهرانی، کارشناس و تحلیلگر بین‌المللی بازار سنگ‌آهن و فولاد می‌گوید: ایران در بازار وارداتی چین سهم ناچیزی دارد، کشور ما در حال حاضر هفتمین تأمین کننده سنگ آهن چین است، این در حالی است که در سال 2013 ایران در شمار 4 کشور برتری بوده است که به چین سنگ‌آهن صادر می‌کردند.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی با تأکید بر این نکته که تا سال ۲۰۱۳ حجم صادرات سنگ‌آهن ایران بالا بوده و قیمت‌های جهانی هم از صادرات سنگ‌آهن ایران حمایت می‌کرد، اظهار کرد: در این بازه زمانی سهم ایران از کل واردات سنگ‌آهن به چین، بین ۳/ ۲ تا ۵/ ۲ درصد از حجم کل واردات این کشور بود، اما بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به دلیل بسته شدن تعداد قابل توجهی از معادن بخش خصوصی و از سوی دیگر افت صادرات، سهم ایران از صادرات سنگ‌آهن به چین به میزان یک واحد درصد کاهش پیدا کرد.

به گفته کاوه جعفری طهرانی اگر پیش‌بینی کنیم که صادرات سنگ آهن ایران تا پایان سال 2017 به ۱۷ میلیون تن برسد، باز هم مشکل اصلی این خواهد بود که سهم چین از کل صادرات ایران همچنان ۹۱ درصد است. به عبارت دیگر ایران شدیدا به بازار چین وابسته است و هر تغییری در این بازار شدیدا بر تولید و صادرات سنگ‌آهن ایران تاثیر می‌گذارد.

آمار مربوط به صادرات سنگ آهن ایران به چین بیانگر آن است که کشور ما تنها یک درصد از سنگ‌آهن وارداتی چین را تامین می‌کند و ۹۹ درصد دیگر را کشورهای دیگری مثل استرالیا، برزیل، آفریقای جنوبی، هند، کانادا و اوکراین تامین می‌کنند.

کاوه جعفری طهرانی در تشریح دلایل وابستگی ایران به چین در صادرات سنگ آهن گفت: در این باره تنها چینی‌ها بودند که در چارچوب «پرداخت نقدی» اقدام به معامله سنگ‌آهن کردند که در این شرایط میزان ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت سنگ آهن را نقدی پرداخت و بقیه قیمت محموله را بعد از بارگیری کشتی، خارج از سیستم بانکی و از طریق صرافی پرداخت می‌کردند.

 طهرانی با استناد به این موضوع که در این شرایط اگر حتی تحریم‌ها هم به‌طور کامل برداشته می‌شد و اعتبار اسنادی برقرار می‌شد باز هم همه به این شکل از مبادله عادت کرده بودند، ادامه داد: در حال حاضر اما چنین شرایطی نیست، به این معنا که روی کاغذ تحریمی وجود ندارد ولی عملا تحریم هست و عملا هیچ بانکی «اعتبار اسنادی» از طرف بانک‌های ایرانی دریافت یا برای آنها باز نمی‌کند. 

منبع: www.financialtribune.com

4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00

چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید