دومین همایش بین المللی سنگ آهن برگزار شد

دومین همایش بین المللی سنگ آهن ایران با حضور مقامات وزارت صنعت معدن و تجارت و بخش خصوصی در تاریخ 9 آذر ماه 93 در مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن در تهران با رویکرد نقش سنگ آهن در برون‌رفت از رکود اقتصادی برگزار شد.

در این همایش که با حضور مقامات کشوری، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، فعالان حوزه سنگ آهن اعم از معدنکاران، سرمایه‌گذاران، شرکت‌های پیمانکاری، شرکت‌های حمل و نقل، انبارداران، بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، شرکت‌های کارگزاری بورس، تشکل‌های صنفی مرتبط و .. برگزار شد، معاون معدنی وزارت صنعت، رئیس هیات عامل ایمیدرو و نائب رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران سخنرانان ویژه این همایش بودند.

در ابتدای برنامه دبیر دومین همایش بین المللی سنگ آهن ایران اظهار امیدواری کرد: بحران جهانی سنگ آهن، فرصت تفکر، همدلی و اصلاح نقایص را در سطوح مختلف از سیاست گذاریهای ملی تا بنگاهها را فراهم ساخته است.

پروا سلطانی، دبیر دومین همایش بین‌المللی انجمن تولید‌کنندگان و صادر‌کنندگان سنگ آهن با اشاره به کاهش 50 درصدی قیمت جهانی سنگ آهن اظهار کرد: براساس گزارش گمرک سنگ آهن در هفت ماه ابتدای سال جاری 35 درصد کاهش وزنی و 30 درصد کاهش ارزش در صادرات مواجه بوده است.

وی ادامه داد: در همین مدت 37 درصد از معادن کوچک تعطیل شده و بنگاه‌های اقتصادی سیاست‌های انقباضی را پیش گرفته‌اند که این امر منجر به رکود در بخش سنگ آهن شده است.

وی یادآور شد: امروز بیش از 75 درصد بهره برداران معادن سنگ آهن کشور از نظر تعداد و افزون بر 90 درصد معادن از لحاظ ذخیره در این تشکل عضویت دارند که این آمار نشانه رشد 17 درصدی نسبت به سال گذشته دارد.

سلطانی تاکید کرد: سعی بر آن بود تا با بررسی و به نقد گذاشتن حوزه سنگ آهن گلوگاه‌های این بخش را شناسایی کرده و اقدامات موثرتری را در این حوزه داشته باشیم.
به گفته سلطانی، انجمن سنگ آهن تلاش می‌کند تا با تدوین سند راهبردی سنگ آهن و استفاده از نظرات نخبگان و با همکاری نمایندگان دولت و مجلس شورای اسلامی این سند به سند ملی تبدیل شود و مسیر حرکت در جهت توسعه پایدار را برای بخش خصوصی، دولت و سایرین فراهم سازد.

از دیگر بخش های دومین همایش انجمن، ارائه کلیات سند راهبردی سنگ آهن و برگزاری کارگاه های تخصصی جانبی، تشریح تفاهم نامه فی ما بین انجمن و بانک سامان و ارائه تسهیلات ویژه برای اعضا توسط بانک سامان بوده است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00

چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید