در نشست میان ایران و قزاقستان چه گذشت؟

2

به گزارش ترند، ایران و قزاقستان در خصوص افزایش همکاری های چند جانبه بین بخش های دولتی و خصوصی این دو كشور با یکدیگر گفت و گو کردند. این گفت و گوها در تاریخ 26 و 27 سپتامبر در نورسلطان پایتخت قزاقستان در شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌ های تجاری، اقتصادی، علمی فنی و فرهنگی ایران و قزاقستان صورت گرفت. این نشست به ریاست وزیر کشاورزی قزاقستان ساپارخان عمراف و وزیر جهاد کشاورزی ایران محمود حجتی انجام شد.

مسائلی همچون تقویت روابط تجاری و اقتصادی، ارتقاء پروژه های سرمایه گذاری مشترک، افزایش تجارت دو جانبه ی کشاورزی و محصولات غذایی، همکاری در داروسازی و خدمات درمانی، نوسازی سیستم های انرژی، معرفی سیستم الکترونیکی تبادل اسناد گمرکی، افتتاح شعب بانک های ایرانی در قزاقستان، تسهیل روادید، سرمایه گذاری در بخش معدن، افزایش حجم تجارت دو کشور، کشت فراسرزمینی، دامپروری و آبزی پروری، تبادلات پزشکی و حمل و نقل هوایی در این جلسه مورد بحث قرار گرفتند.

طرفین توافقنامه ای با یکدیگر امضا کردند که منجر به ایجاد منطقه ای برای تجارت آزاد بین اعضای اتحادیه ی اقتصادی اوراسیا (EAEU) و ایران می شود که در تاریخ 27 اکتبر 2019  به همراه تفاهم نامه ی صادرات گندم از کشورهای EAEU به ایران به مرحله ی اجرا درخواهد آمد.

همچنین ساپارخان عمراف بازار ایران را نخستین بازار هدف برای تولیدکنندگان خرد و کلان قزاقستان معرفی کرده و غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه اعلام کرده است که دو طرف توافق کردند بیش از ۵۰۰ قلم کالا و حدود ۳۰۰ کالای دیگر جز موافقتنامه ی تجارت ترجیحی محسوب شود. این موافقت نامه و برداشتن تعرفه ی ترجیحی بسیار حائز اهمیت است.

شما چه فکر می کنید؟                                                  

با توجه به نقل قول انصاری پیرامون اینکه «تاکنون بین ایران و قزاقستان یکصد سند همکاری امضاء شده است که بسیاری از آن ها اجرایی نشده و فقط مفاد آن در روی کاغذ باقی مانده است» و قراردادهایی که اکنون بین دو کشور امضا شده، به نظر شما بحث های صورت گرفته در این نشست تا چه حد بر بهبود وضعیت اقتصادی ایران تاثیرگذار خواهند بود؟

منبع:

https://www.azernews.az/region/156611.html

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00

چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید