حرکت بر مدار ارزش‌افزوده

تدوین نقشه راه برای نسل سوم تولید سنگ‌آهن از برنامه‌های تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران است که در سومین همایش سنگ‌آهنی‌ها به آن پرداخته خواهد شد.

هدف اصلی از تدوین این نقشه را می‌توان بررسی و خروج از شرایط کنونی حاکم بر بازار سنگ‌آهن در ایران و جهان دانست. کارشناسان و فعالان این حوزه بر این باورند که برای خروج از رکود راهکارهای بسیاری وجود دارد که یکی از آنها برنامه‌ریزی صحیح و بلندمدت با اهداف مشخص است. حال اگر معدنکاران و فعالان سنگ‌آهنی بتوانند به اهداف خود در این نقشه برسند شاهد تحولی بزرگ در حوزه سنگ‌آهن خواهیم بود. 

 

تدوین نقشه راه
یکی از مهم‌ترین اهداف در نظر گرفته شده نقشه راه تکمیل چرخه ارزش‌افزوده فولاد است که در صورت محقق شدن علاوه بر رونق بخش سنگ‌آهن نیاز کشور به مواد اولیه برای فولادسازی نیز تامین خواهد شد.
پروا سلطانی، عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران درباره نقشه راه نسل سوم سنگ‌آهن ایران در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: در آذر امسال سومین همایش سنگ‌آهن با موضوع «نقشه راه برای نسل سوم سنگ‌آهن» برگزار می‌شود که بخش‌های مختلفی را پوشش می‌دهد. 
وی به تاریخچه تولید سنگ‌آهن ایران اشاره کرد و گفت: از دهه ۴۰ هجری شمسی تولید سنگ‌آهن در ایران از سوی شرکت‌های دولتی آغاز شد که تولیدات این شرکت‌ها فقط برای مصرف کارخانه‌های فولادسازی آن دوره بود. فناوری و تجهیزاتی که در آن زمان استفاده می‌شد قدیمی و ویژه همان دوره بود. معادن سنگ‌آهن بزرگ کشور نیز همگی متعلق به شرکت‌های دولتی بودند.

 

سلطانی ادامه داد: نخستین نسل تولید سنگ‌آهن ایران از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۷۷ بود تا اینکه در سال ۱۳۷۷ با اصلاح قانون معادن، بخش خصوصی توانست مالکیت تعدادی از معادن سنگ‌آهن و پروانه بهره‌برداری آن را گرفته و فعالیت خود را در این بخش آغاز کند. در این دوران یعنی نسل دوم سنگ‌آهن، رونق حاکم بر بازار سنگ‌آهن، کمک کرد تا انباشت سرمایه ایجاد شود و بخش خصوصی در حوزه فرآوری و فناوری‌های سنگ‌آهن گام‌های خوبی بردارد. البته این فناوری‌ها در معادن دولتی نیز به‌کار گرفته شد و محصولات با کیفیت بالاتر به تولید رسید. از دیگر برنامه‌هایی که در نسل دوم سنگ‌آهن محقق شد تکمیل زنجیره ارزش‌افزوده فولاد بود. 
عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران اظهار کرد: در حال حاضر به‌دلیل اتفاقاتی که در حوزه عرضه و تقاضای سنگ‌آهن رخ داده وارد نسل سوم تولید سنگ‌آهن در ایران می‌شویم. به‌طور مسلم اتفاقات اقتصادی ایجاب می‌کند که نقشه راه شفاف‌تری از وضعیت سال‌های آینده سنگ‌آهن داشته باشیم زیرا به تولید با ارزش‌افزوده بالاتر نیاز خواهیم داشت. هم‌اکنون بخش‌هایی از زنجیره ارزش‌افزوده فولاد در کشور تکمیل شده اما در برخی از بخش‌ها نواقص و نیازهایی دیده می‌شود.

 

رفع نواقص
سلطانی با بیان اینکه: هم‌اکنون مشکلاتی در کشور در زمینه زیست‌محیطی، بحران کم آبی و همچنین زیرساخت‌های اقتصادی که برای آینده نیاز است وجود دارد باید شناسایی شده و رفع شوند، گفت: بنابراین تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن تصمیم گرفتند نقشه راهی برای نسل سوم سنگ‌آهن ایران ترسیم کنند تا در کنار آن هم بخش خصوصی همراه با دولت نواقص را رفع کند و هم ثروت‌های ملی که در اختیار داریم را به ارزش‌افزوده بیشتر تبدیل کنیم. او اظهار کرد: در سومین همایش سالانه سنگ‌آهن محورهای مختلفی بررسی می‌شوند. یک بخش مربوط به تحلیل شرایط کسب‌وکار در چشم‌انداز ۵ ساله آن است و بخش دیگر با توجه به اینکه ایران در شرایط پساتحریم قرار دارد ابراز تمایل سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در ایران است. 
سلطانی گفت: محورهای اصلی همایش، فرصت‌های سرمایه‌گذاری مستقیم در حوزه سنگ‌آهن و تکمیل زنجیره ارزش‌افزوده فولاد و همچنین در بخش‌های پشتیبانی و لجستیک است. یکی دیگر از محورهای بحث و بررسی این است که با توجه به قانون معادن و استراتژی سنگ‌آهن که در قانون معادن تعریف شده باید دید که سنگ‌آهن و صنایع فولادی در برنامه ششم توسعه چه جایگاهی خواهد داشت. 
سلطانی افزود: با توجه به شرایط امروز بازار سنگ‌آهن در جهان، دولت نیز با داشتن نقش حاکمیتی خود می‌تواند تسهیلاتی در قانون تعیین کرده و کمک کند تا رکود شدید اقتصادی از بین برود. کاهش هزینه‌های معدنکاران در قانونی و همراهی بیشتری با معدنکاران یکی دیگر از اقداماتی است که می‌تواند از سوی دولت انجام شود. در واقع این کار الگویی از کشورهای توسعه یافته و پیشرو است که در نتیجه آن می‌تواند فشار حاکم بر این بخش را کم کرده و در نهایت بحران را رونق اقتصادی تبدیل شود. او براین باور است که باید از ثروت‌های خدادادی استفاده بهینه برد زیرا ممکن است در آینده استفاده از محصولات فولاد کاهش پیدا کرده یا جایگزینی برای آن تعریف شود و سنگ‌آهن دیگر ارزش امروزی خود را نداشته باشد. امید است دولت در این راه نقش خود را به خوبی ایفا کرده و همکاری خوبی با بخش خصوصی داشته باشد. همچنین دولت می‌تواند پیشنهاداتی که تشکل‌های صنفی ارائه می‌دهند را بیشتر مورد توجه قرار داده و از آنها استفاده کند. به گفته وی، تعیین جایگاه بخش خصوصی و دولتی، اصلاح قوانین و بهبود شرایط کسب و کار از مهم‌ترین مشخصه‌های این نقشه راه به شمار می‌آید.
منتشر شده : روزنامه گسترش سمت
1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00

چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید