تهدید امنیت غذایی کشور در صورت حمله ملخ‌ها به مزارع

سیل بزرگ ملخ‌ها در ایران/ تهدید امنیت غذایی کشور

 

Locusts 2019 02 16 01 52 35

دسته‌های جدید بزرگ ملخ که از سمت شبه جزیره عربستان به سمت ایران پرواز کرده‌اند، بر اساس پیش‌بینی فائو از دیروز وارد ایران شده‌اند که تهدیدی برای امنیت غذایی کشور به حساب می‌آید.

با توجه به هشدار سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) بارندگی‌های صورت گرفته در هفته‌های اخیر، به عنوان یک جاذب برای ورود و حمله حجم عظیمی از گله‌های ملخ شده است که به صورت پروازی از شبه جزیره عربستان به ایران می‌آیند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان در این رابطه گفته است: ملخ‎ها با توجه به قدرت پروازی بالا، 200 تا 250 کیلومتر در روز را طی می‌کنند که در صورت وزش باد موافق، می‌توانند روزانه 500 تا 1000 کیلومتر طی مسافت داشته باشند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر استان‌های جنوبی کشور نظیر سیستان و بلوچستان، کرمان، بوشهر، جنوب فارس و هرمزگان درگیر این رویداد هستند اما با توجه به اینکه هرمزگان پیشانی ورود این ملخ ها به حساب می‌آید، بیشترین میزان درگیری را دارد.

ملخها در پی حمله پیشین، تا عمق 200 کیلومتری استان هرمزگان نفوذ کرده‌اند و جهاد کشاورزی این استان در حال انجام اقدامات مقابله‌ای و کانون‌کوبی است. با وجود این، هشدارها درباره موج دوم حمله ملخ‌ها به مناطق جنوبی کشور، مسئولان را نگران کرده‌است؛ به ویژه در شرایطی که پیش‌بینی جمعیت ملخ‌ها کار آسانی نیست.

بنابه گزارشات جهاد کشاورزی استان هرمزگان دسته‌های ملخی که به ایران می‌آیند 200 تا 250  میلیون جمعیت دارند و در دو ماه و نیم گذشته 40 الی 50 دسته ملخ وارد این استان شده است.

حمید دولتی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان همچنین اعلام کرده‌است: در صورتی که مبارزه با ملخ‌ها در استان هرمزگان به درستی صورت نگیرد امنیت غذایی کشور به خطر خواهد افتاد، چرا که ملخ ها به سایر استان‌ها نیز حمله خواهند کرد و تمام سبزینه‌ها را از بین خواهند برد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00

چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید