مطابق با آخرین گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل که روز پنجشنبه ۲۳ ژانویه (۳ بهمن) منتشر شده است، ایران از لحاظ فساد مالی و گسترش آن در میان ۱۸۰ کشور جهان در جایگاه ۱۴۶ قرار گرفته است.

ایران در مقایسه با آمار این سازمان در سال گذشته، ۸ پله سقوط کرده است.

کشورهای موزامبیک، بنگلادش و آنگولا در فهرست سال ۲۰۱۹ در کنار ایران قرار گرفته‌اند.

گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل بر اساس وضعیت نهادهای دموکراتیک و شاخص‌های فساد در ۱۸۰ کشور انجام شده و به هرکدام از این کشورها امتیازی بین صفر (بالاترین حد فساد) تا صد (عاری از فساد) داده است. نمره ایران در این رده بندی ۲۶ بوده است.

دانمارک با نمره ۸۷  در صدر این فهرست قرار دارد و پس از آن به ترتیب کشورهای نیوزلند، فنلاند، سنگاپور، سوئد، سوئیس، نروژ، هلند، آلمان و لوگزامبورگ قرار گرفته اند.

در قعر جدولی که سازمان شفافیت بین‌الملل منتشر کرده سومالی با نمره ۹ حضور دارد و پس از آن سودان جنوبی، سوریه، یمن و ونزوئلا قرار گرفته‌اند.

بنابر گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل که مقر آن در برلین قرار دارد نتایج تحقیقات نشان می‌دهد مقابله با فساد در دو سوم کشورهای جهان کمتر شده است.

این سازمان همچنین پول‌های داده شده به احزاب سیاسی در کارزارهای انتخاباتی را از عوامل تاثیرگذار بر کاهش تمایل دولت‌ها به بهبود وضعیت شفافیت مالی و مبارزه با فساد دانسته است.

سازمان شفافیت بین‌الملل تقویت ساختارهای انتخاباتی، اعمال بیشتر تفکیک قوا در نظام‌های سیاسی، قدرتمند ساختن شهروندان، روزنامه‌نگاران و همچنین اتخاذ تدابیر برای محافظت از فعالان را از راهکارهای بهبود وضعیت فساد در کشورها برشمرده است.

منبع:

https://www.transparency.org/files/content/pages/2019_CPI_Report_EN.pdf

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

پرسال هلدینگی فعال در حوزه صادرات و واردات محصولات پتروشیمی، مشتقات نفتی، کاغذ و فراورده‌های سلولزی، محصولات کشاورزی و همچنین استخراج و فراوری محصولات معدنی است. این مجموعه با بیش از 22 سال سابقه فعالیت تجاری، در زمره 20 شرکت اول ایران در زمینه بازرگانی قرار دارد.

  • آدرس دفتر مرکزی: تهران –اتوبان مدرس- الهیه – خیابان بیدار- پلاک 5–واحد39
  • کدپستی: 1964914168
  • تلفن : 26208341- 26208371
  • فکس : 26208331
  • ایمیل: info@persol.ir

تماس

نام شما:
Invalid Input

پیغام:
Invalid Input

کد امنیتی:(*)
کد امنیتی: Invalid Input