آرامش زمین در روزهای بی‌قراری ما

22 آوریل روز جهانی زمین است که همه ساله به صور مختلف در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود. امسال اما، در پنجاهمین سالگرد این روز، با همه‌گیری ویروس کوید-19 روز زمین حال و هوای دیگری دارد و قرار بر است است که همه در خانه نشسته و به صورت مجازی جشن بگیرند.

در روزهایی که اکثر مردم جهان در خانه نشسته‌اند، زمین از دست خرابکاری‌های آدم‌ها کمی نفس می‌کشد. هوا اکنون تمیزتر شده و تصاویر اردک‌ها، گوسفندها و گرگ‌هایی که با خیال راحت در سراسر جهان به خیابان‌ها ریخته‌اند و در شهرها با آرامش قدم می‌زنند، یکی از جذاب‌ترین صحنه‌های این روزها را ساخته است. تصویر آرامش زمین....

روز جهانی زمین از سال 1970 که میلیون‌ها نفر در نیویورک به خیابان‌ها آمده و خواهان برقراری مقررات محیط زیستی سختگیرانه‌تری در حمایت از کره زمین شدند، جشن گرفته می‌شود. تا امروز بیش از 193 کشور این روز را جشن می‌گیرند. امسال با همه‌گیری ویروس کوید-19 این روز «اقدام اقلیمی» نام گرفته است.

البته فراموش نکنیم، در کنار کارخانه‌هایی که تعطیل شدند، ماشین‌هایی که در راه نیستند و هوایی که در نتیجه حضور کمتر ما تمیزتر شده است، با افزایش مصرف حاصل از خانه‌نشینی، آدمیان باز هم به صور دیگر محیط زیست را آلوده کرده‌اند. افزایش زباله‌های تولید شده در این مدت در کنار ماسک‌های دور انداخته شده روی زمین و دفع زباله‌های بیمارستانی که طی دوران کرونا افزایش یافته است از جمله پیامدهای منفی زیست محیطی کرونا در این روزها است.

به مناسبت این روز در ادامه به نکاتی کمتر شناخته شده و جالب درباره زمینمان می‌پردازیم:

همانطور که می‌دانیم زمین آبی و سبز است اما میلیون‌ها سال پیش به لطف نوع خاصی از میکروب‌ها که از خورشید انرژی می‌گرفتند، سیاره بنفش به نظر می‌رسید.

یک روز دقیقا 24 ساعت نیست، بلکه در واقع 23 ساعت و 56 دقیقه است.

تنها سه نفر توانسته‌اند عمیق‌ترین نقطه زمین را ببینند. بخشی از دراز گودال ماریانا که ژرفترین نقطه کره زمین در اقیانوس آرام است را تنها سه نفر دیده‌اند، یکی از آن سه هم جیمز کامرون کارگردان است.

در سال 1913 دره مرگ واقع در جنوب خاوری کالیفرنیا و جنوب ایالت نوادا در آمریکا با 56 درجه سانتیگراد رکورد گرمترین روز جهان را به خود اختصاص داده است.

زمین تنها سیاره‌ای در منظومه شمسی ما است که به نام خدای یونانی یا رومی نام‌گذاری نشده است.

زیر دریا هم کوهستان دارد! طولانی‌ترین رشته کوه زمین که 80 هزار کیلومتر امتداد دارد از کوه‌های آند طولانی‌تر است در زیر اقیانوس‌ها جای گرفته است.

منبع:

https://www.sdentertainer.com/uncategorized/10-mind-blowing-facts-about-planet-earth/

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00

چاپ   ایمیل

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید